Prizes & Awards

All 28 contestants chosen for the American Traditions Vocal Competition will be awarded a cash prize. Prizes increase as a contestant progresses through the rounds of competition.

The prizes for the 2017 ATC are:

First Prize $12,000
- Courtney Knight Gaines Foundation - Gold Medal Award


Second Prize $6,000
- Patricia & Heyward Gignilliat Silver Medal Award


Third Prize $3,000
- Enmark Stations, Inc. Bronze Medal Award


Fourth Prize $1,200
- Kay and Don Gardner


Fifth Prize $1,200
- Given by the Savannah Friends of Music


Johnny Mercer Award $750
- Given by the Friends of Johnny Mercer, Inc. and Armstrong State University- Presented for the best performance of a Johnny Mercer song, in either the Quarterfinals or Semifinals.


The Sherrill Milnes American Opera Award $500
- Given by Sherrill Milnes and Maria Zouves on behalf of the Savannah VOICE Festival - Presented for the best performance of an American opera aria in either the Quarterfinals or Semifinal Rounds.


Ben Tucker Jazz Award $500
- Given by the David A. and Margaret L. Cohen Foundation- Presented for the best performance of a jazz song in either the Quarterfinal or Semifinal Rounds.


Richard Chambless' People's Choice Award $500 each
- Given by Swann Seiler - Chosen by the audience and awarded to a promising Quarterfinalist and Semifinalist not advancing to the next Round.


Quarter Final sponsors:
- 1st round: Beckett and Jim Spreng
- 2nd round: Mary and Howard Morrison
- 3rd and 4th rounds: Ann Lytle



Semi Finals Sponsor:
- 1st & 2nd round - Alice and Bob Jepson

* All Quarterfinalists that arrive in Savannah to compete are awarded a $300.00 prize. All Semifinalists that do not advance to the next round, are awarded $600.00. If advanced to a higher Round of competition, a contestant is then awarded the award corresponding to that higher Round. Prizes are not cumulative with the exception of the Johnny Mercer Award, Ben Tucker Award or the Sherrill Milnes American Opera Award.

* Past Gold Medal winners are not permitted to compete again. All other singers will be allowed to compete a total of 3 times in the competition every 5 years, irrespective of prizes won, with the exception of the Gold Medal.


ATC 2016 results

1st Place, The Courtney Knight Gaines Foundation Gold Medal
Michael Maliakel
2nd Place, Patty and Heyward Gignilliat Silver Medal
Rebecca Odorisio
3rd Place, Enmark Stations Inc. Bronze Medal
Aundi Marie Moore
4th Place, Sponsored by South State Wealth
Jamison Scott
5th Place, Sponsored by Savannah Friends of Music
Alexis Cole
The Johnny Mercer Award
Rebecca Odorisio
The Ben Tucker Jazz Award
Rebecca Odorisio
Semifinal Richard Chambless People's Choice Award
Rachel Sparrow
Quarterfinal Richard Chambless People's Choice Award
Adam Cannedy


ATC 2015 results

1st Place, The Courtney Knight Gaines Gold Medal
Alexander Edgemon
2nd place, The Patricia & Heyward Gignilliat Silver Medal
Stephen Dobson
3rd place, The Enmark Stations Inc. Bronze Medal
Jorell Williams
4th place
Rebecca Odorisio
5th place
Melanie Helton
The Johnny Mercer Award
Nicole Zuraitis
The Ben Tucker Jazz Award
Rebecca Odorisio
Semifinal Richard Chambless People's Choice Award
Nicole Zuraitis
Quarterfinal Richard Chambless People's Choice Award
Kacey Cardin


ATC 2014 results

1st place, The Courtney Knight Gaines Gold Medal
Mikki Sodergren
2nd place, The Patricia & Heyward Gignilliat Silver Medal
Jorell Williams
3rd place, Rob Demere Colonial Group Bronze Medal
Maria Failla
4th place
Elizabeth Baldwin
5th place
Daniel Shirley
The Johnny Mercer Award
Mikki Sodergren
Ben Tucker Jazz Award (Inaugural year)
Mikki Sodergren
Semifinal Triad Supply & Services Inc. People's Choice Award
Nicole Greenidge
Quarterfinal Triad Supply & Services Inc. People's Choice Award
William Lewis


ATC 2013 results

1st place, The Oxnard Gold Medal Award
Kimberly Hawkey
2nd place, The Courtney Knight Gaines Silver Medal
Mikki Sodergren
3rd Place, The Patricia & Heyward Gignilliat Bronze Medal
Sequina DuBose
4th Place
Sarah Beckham
5th Place
Brent Reilly Turner
The Johnny Mercer Award
Kimberly Hawkey
The Richard Chambliss HostSouth People's Choice Award for Semifinals
Adam Cannedy
The Richard Chambliss HostSouth People's Choice Award for Quarterfinals
Jared Schwartz


ATC 2012 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal (Shared)
Joshua Carswell/Anne Marie McPhail
2nd Place, Silver Medal
Sedalia Marie
3rd Place, Bronze Medal
James Martin
Finalists
Heather Pillsbury, Elias Hendricks
People's Choice Award
Galyana Castillo


ATC 2011 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Douglas Carpenter
2nd Place, Silver Medal
Katrina Thurman
3rd Place, Bronze Medal
Christine Steyer
4th Place
Rochelle Bard
5th Place
Erin Shields
Johnny Mercer Award
Christine Steyer
People's Choice Award for Quarterfinals
Danny Brevik
People's Choice Award for Semifinals
Josef Spencer


ATC 2010 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Maria McDaniel
2nd Place, Silver Medal
Jennifer Zuiff
3rd Place, Bronze Medal
Leenya Rideout
4th Place
Jason Burke
5th Place
Rochelle Bard


ATC 2009 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Todd William Donovan
2nd Place, Silver Medal
Richard Heard
3rd Place, Bronze Medal
Jeff McMullen
Finalists
Morgan James, Josef Spencer, James Martin


ATC 2008 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Kiley Watson
2nd Place, Silver Medal
Leenya Rideout
3rd Place, Bronze Medal
Shirley Crabbe
4th Place
Minnita Daniel-Cox
5th Place
Todd William Donovan
6th Place
Josef Spencer
Johnny Mercer Award
Leenya Rideout


ATC 2007 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Sharon Clark
2nd Place, Silver Medal
Morgan James
3rd Place, Bronze Medal
Monica Denise Murphy
4th Place
Catherine Clarke
5th Place
Barbi McCulloch
Johnny Mercer Award
Sean Anderson


ATC 2006 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Vale Rideout
2nd Place, Silver Medal
Kiley Watson
3rd Place, Bronze Medal
Kathy Wagner
4th Place
Barbi McCulloch
5th Place
Tiffany Jackson
6th Place
Cherresa Lawson


ATC 2005 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Andre McRae
2nd Place, Silver Medal
Sean Anderson
3rd Place, Bronze Medal
Dee Kramer
Finalists
Catherine Clarke, Michael Parr


ATC 2004 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Maria Clark
2nd Place, Silver Medal
Sean Anderson
3rd Place, Bronze Medal
Huxsie Scott
Finalists
Elizabeth Croy, Lyle Nicholson, Michelle Sundwall


ATC 2003 Results

1st Place, Oxnard Gold Medal
Andrew Garland
3rd Place, Bronze Medal
Phillip Lamar Boykin


ATC 2002 Results

1st Place, Gold Medal
Alice Tillotson
2nd Place, Silver Medal
Titus Burgess
3rd Place, Bronze Medal
Titilayo Adedokun
Finalists
Roger Moss, Tracy Thomas, Grace O'Connor, Elizabeth Croy


ATC 2001 Results

1st Place, Gold Medal
Kim Polote
2nd Place, Silver Medal
Kathy Wagner
3rd Place, Bronze Medal
Mara Bonde
Finalists
Brian Hunter, Melanie Lampe Walters, Joanne Stephenson, Imrani Q'ryn


ATC 2000 Results

1st Place, Gold Medal
John Wesley Wright


ATC 1999 Results

1st Place, Gold Medal
Robert Sims


ATC 1998 Results

1st Place, Gold Medal
Amy Yovanovich


ATC 1997 Results

1st Place, Gold Medal
Kelly Ellenwood


ATC 1996 Results

1st Place, Gold Medal
Daryl Williams


ATC 1995 Results

1st Place, Gold Medal
Deborah Ford-Bigger


ATC 1994 Results

1st Place, Gold Medal
Ernestine Dillard